...knihy, které nechávájí
promluvit Bibli
Tato útlá kniha nabízí čtenáři příležitost setkat se hned se dvěma mimořádnými postavami duchovních dějin českého národa: Jan Karafiát (1846–1929) nám v ní představuje Jana Husa (†1415).
Tato útlá kniha nabízí čtenáři příležitost setkat se hned se dvěma mimořádnými postavami duchovních dějin českého národa: Jan Karafiát (1846–1929) nám v ní představuje Jana Husa (†1415). Na rozdíl od hrdiny, kterého si bez zaváhání spojíme se zásadními událostmi v dějinách křesťanského myšlení, autora zná většina z nás hlavně jako pohádkáře, autora Broučků, „českého Andersena“. On sám se však takto nevnímal. Své životní poslání spatřoval ve službě reformovaného teologa a kazatele. Byl pevně zakotven v dědictví švýcarské a české reformace a usiloval o budování církve, která nebude jen věřit správným věcem, ale bude především správně jednat – církve, která bude „krásná“ před Bohem.
Brilantní esej o Janu Husovi napsal Karafiát roku 1871 na podnět přátel z Velké Británie; měla Čechům posloužit jako evangelizační materiál. Aniž by přehlížel Husovo lidství, češství či univerzitní působení, snaží se autor v první řadě vykreslit českého reformátora v jeho duchovním rozměru. Oslovuje své krajany, kteří Husa uctívají jako ikonu, ale nenaslouchají jeho učení. A právě těmto lidem – jak svým současníkům, tak Čechům ve 21. století – Jan Karafiát ukazuje, že „Mistr Jan Hus byl velikán zrozený z víry a vychovaný Písmem“, a vysvětluje, co to znamená.
Od autorovy smrti ještě neuplynulo ani sto let, ale přesto už může jeho archaický jazyk působit dnešnímu čtenáři nemalé obtíže. Proto vydavatelé převedli text do současné češtiny, a otevřeli tak poklad myšlenek obou velikánů českých duchovních dějin i našim současníkům.
– Daniel Spratek, místopředseda Křesťanského společenství, z. s., při SCEAV